Кога е добре да заведем детето на ортопед
Ръце, които държат бебешки крачета. Снимка: Guliver / Getty
Плоскостъпието е едно от най-честите заболявания на опорно-двигателния апарат при децата. Затова е изключително важно да не пропускате прегледа при ортопед.
Кога се налага да отидете и на какъв период трябва да посещавате специалист, разказват консултанти на Parents.
Стъпалото има два свода: надлъжен (по вътрешния ръб на стъпалото) и напречен (между основата на пръстите). В тази връзка в ортопедията се разграничават надлъжни и напречни плоски стъпала. Ако има сплескване на двете арки, това е комбиниран проблем.
При децата обикновено се деформира надлъжният свод: ако погледнете вътрешната страна на стъпалото на здраво дете, можете да видите, че средната част е повдигната и не докосва пода. Докато при плоскостъпие то прилепва до пода.
Краката се формират още през 7-та седмица от вътреутробното развитие. Ето защо, правилният начин на живот на бъдещата майка, пълноценното хранене, достатъчно количество витамини, особено калций, намаляват риска от проблеми с костите, мускулите и връзките на детето.
Сводовете на стъпалата при новородените са ясно очертани, но са скрити от естествена мастна „възглавница“, която омекотява натоварването на все още слабия крак и визуално създава илюзия за равна повърхност.
Снимка: Guliver / Getty
Как да определим дали 2-годишното дете е с плоскостъпие
На тази възраст нищо не трябва да се определя: детето има плоски стъпала и това е физиологична норма.
С риск да развият плоскостъпие са деца, чиито родители също са с плоски ходила. Заболяването може да бъде наследено. В групата на тези с повишен риск са деца с отклонения в развитието на централната нервна система (здравата мускулна функция може да бъде нарушена поради неврологични проблеми), наднормено тегло (то прекомерно натоварва краката).
Рахитът също може да провокира плоскостъпие: липсата на витамин D води до нарушаване на метаболизма на калция и фосфора, които са отговорни за образуването на кости, функцията на нервната система и на вътрешните органи.
- Родителите трябва да обърнат внимание на това как се движи бебето: ако стои и ходи, облягайки се на вътрешната страна на стъпалото или криви петата навън, има голяма вероятност да е с плоски стъпала.
- Ако половин час, след като е ходило или играло, детето се уморява и иска да бъде взето на ръце или сложено в количката, това може да е сигнал, не че е капризно, а че има болки в краката.
- Друг сигурен признак за плоскостъпие е бързата деформация на новите обувки. Ако след месец и половина вътрешният ръб на подметката или на петата вече са износени, значи е време е да се свържете с детски ортопед.
Важно!
За да не се притеснявате дали детето има плоскостъпие, го заведете на профилактичен преглед при ортопед.
През първата година трябва да го посетите на 1, 3, 6, 9 и 12 месеца.
След една година, в зависимост от състоянието на детето, прегледите могат да са веднъж на 6 месеца или веднъж годишно.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари